• Sukces uczniów w Powiatowym Konkursie z Matematyki dla klas V-VI

• 13 maja odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny "Boluś" dla klas piątych i szóstych szkół podstawowych. W etapie szkolnym konkursu wzięło udział 177 uczniów z 23 szkół podstawowych powiatu bolesławieckiego. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 46 uczniów. Naszą szkołę reprezentowali Dawid Czyż, Zofia Karbowska i Bartosz Wójcik. W etapie powiatowym konkursu wzięło udział 44 uczniów z 22 szkół podstawowych powiatu bolesławieckiego. Uczeń naszej szkoły Bartosz Wójcik został laureatem zajmując piate miejsce. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

• Hałas wokół nas

•    Uczniowie klasy 8  Ewa Śliwkiewicz i Patryk Sucharnik  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu zrealizowali projekt edukacyjny, którego celem było zwrócenie uwagi dzieci i dorosłych na problem hałasu w szkole. Zespół badawczy zaprezentował wyniki swojego eksperymentu. Na wykresach uczniowie klas mogli porównać  wyniki i wyciągnąć wnioski. Z pomiarów wynika, że w szkole mamy  hałas  na przerwach o natężeniu 88 db, który wpływa niekorzystnie  na narząd słuchu nauczycieli i uczniów. Jest stresujący i powoduje u wszystkich rozdrażnienie, zmęczenie, brak koncentracji, a w konsekwencji ma negatywny wpływ na efektywność procesu uczenia się. Uczniowie postanowili coś z tym z tym zrobić. Cała społeczność szkolna została zapoznana ze Szkolnym Kodeksem Ciszy. Wszyscy zobowiązali się do jego przestrzegania. Przygotowane  przez uczniów i umieszczone w widocznych miejscach znaki, które promują ciszę zakazują  biegania podczas przerw po korytarzach.      Należy nadmieni, że w naszej szkole istnieje już strefa ciszy i relaksu. Dzieci mogą odpocząć , wyciszyć się, zregenerować siły – po prostu uciec przed hałasem i stresem. Jest to też alternatywa dla osób, które nie lubią hałaśliwych przerw. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

Uczniowie uświadomili  sobie, że swoim zachowaniem sami przyczyniają się do wzrostu hałasu podczas  przerw wiedząc, że po ,,hałaśliwej” przerwie trudno jest im się skupić na lekcjach..Stwierdzili, że każdy może mieć swój wkład w walkę z hałasem i spróbują z min powalczyć.

• „Dzień bez plecaka” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trzebieniu

Coraz częściej obchodzony jest w szkołach wyjątkowy dzień. Dzień bez plecaka, bo o nim właśnie mowa, świętowany jest zarówno w podstawówkach, jak i szkołach średnich. I wbrew pozorom nie chodzi wcale o przybycie do szkoły bez plecaka i zostawienie w domu wszystkich niezbędnych rzeczy. Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Do tego celu może posłużyć wszystko: klatka dla chomika, skrzynka na narzędzia, metalowy garnek, sklepowy wózek, taczka, pokrowiec na gitarę, mikrofalówka, a nawet turystyczna lodówka.

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Dzień bez plecaka odbył się w naszej szkole 06 maja br. Nasi uczniowie popisali się tego dnia wyjątkową fantazją. Zdjęcia mówią same za siebie!

Warto wspomnieć, że celem tego dnia jest zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata. Często zdarza się, że dzieci muszą chodzić pieszo, z reklamówkami lub trzymając rzeczy w rękach, ponieważ nie stać ich nawet na plecak.

• „DZIEŃ ZIEMI”

Dnia 22.04.2022 przedszkolaki z grupy 3,4latków obchodziły Dzień Ziemi. Poznały co to jest ekologia, zapoznały się z zasadami prawdziwego ekologa. Przypominały sobie zasady segregowania śmieci. Wszystkim wiadomościom towarzyszyły ciekawe zagadki. Ukoronowaniem obchodów było wyjście do pobliskiego lasu w celu oczyszczenia go ze śmieci. Wypełnione worki zebranymi śmieciami sprawiły, że były bardzo dumne z siebie, ponieważ to dzięki nim las stał się czysty.