• Archiwum

          • Rok szkolny 2013/14

          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/14

            „Jesteśmy wdzięczni za wszystkie lata wspólnie spędzone, za przekazywanie nam wiedzy, wskazywanie perspektyw, darzenie sympatią, wspieranie w trudnych chwilach. Zawsze będziemy powracać do wspomnień z lat szkolnych z wielkim sentymentem.” – takimi słowami pożegnali swych nauczycieli absolwenci Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Trzebieniu z rocznika 2013/2014. Nie zabrakło szczególnych podziękowań dla rodziców, a także dla młodszych kolegów i koleżanek, którzy w tej szkole jeszcze na jakiś czas pozostaną. Były słowa o przyjaźni, radości, wspomnieniach, jak również o przyszłości i poszukiwaniu własnej drogi. Absolwenci zostali obdarowani upominkami, a wszystkim zostawili symboliczne serduszka.

            Wycieczka do lasu

            W czerwcu uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do lasu zorganizowanej przez Nadleśnictwo Chocianów. Celem wycieczki była edukacja ekologiczna uczniów, poznanie ciekawych gatunków flory i fauny występujących w okolicznych lasach oraz poznanie zasad bezpiecznego poruszania się po obszarach leśnych. Na koniec odbyło się ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek, które przygotował leśniczy Pan Myślicki wraz ze swoimi pracownikami.

            Jolanta Jung

            Ewa Parzygnat

             

             

             

             

             

             

             

            GMINNY DZIEŃ SPORTU

            W dniu 12 czerwca w Kraśniku Dolnym odbyły sie zawody sportowe w ramach Gminnego Dnia Sportu. W zawodach piłki nożnej chłopców z klas III i IV nasza reprezentacja wywalczyła II miejsce. W zawodach w piłkę ręczną dziewcząt klas V i VI nasza szkoła zajęła 3 miejsce, a w "dwa ognie" dziewcząt z klas III i IV byliśmy na 4 pozycji. Gratulujemy!

            Zbiórka suchego chleba

            Ogłaszamy akcję zbiórki suchego chleba dla koni. Prosimy o przynoszenie resztek suchego pieczywa. Chleb powinien być czysty – bez masła i bez pleśni. Prosimy nie wrzucać kanapek. Chleb będzie przekazany dla koników z „Rancza” w Dobrej koło Bolesławca. Zbiórka w dyżurce u pań woźnych.

            Kontakt w tej sprawie: p. Renata Jankowska.

             

             

             

            Pomagamy zwierzętom

            Samorząd Uczniowski naszej szkoły był organizatorem zbiórki karmy dla Schroniska dla Zwierząt Małych w Dłużynie Górnej. Do ustawionych koszy przynoszono makarony, kasze oraz suchą karmę dla psów i kotów. Podsumowaniem akcji było spotkanie z panem Mieczysławem Kulą, kierownikiem schroniska. Opowiedział uczniom o losie bezdomnych zwierząt, przypomniał, jak ważna jest troska o pupila i jakie obowiązki ma właściciel wobec swego czworonożnego przyjaciela. Na ręce pani dyrektor przekazał podziękowania za zbiórkę oraz drobne upominki dla uczniów, którzy włączyli się w te działania. Dzieci miały wiele pytań dotyczących pracy w schronisku. Samorząd Uczniowski zapewnił, że w przyszłym roku szkolnym znów przeprowadzi taką akcję.

            ŚWIĘTO WIOSNY – 21 MARCA 2014 R.

            Na pierwszej godzinie lekcyjnej upiększaliśmy swoje klasy i okna na korytarzach szkolnych. Wykonywaliśmy prace wiosenne, rozwiązywaliśmy krzyżówki, konkursy i rebusy o tematyce wiosennej. Pamiętaliśmy by w tym dniu zadbać o wiosenny wystrój szkoły. W szkole panowała atmosfera wesołej zabawy i radości z powitania wiosny. Odbył się szkolny etap konkursu pt.: „Odkrywamy talenty” organizowany przez Szkołę Podstawową w Kruszynie pod patronatem Wójta Gminy Bolesławiec. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty. Dużą frekwencją cieszył się konkurs na najładniejsze przebranie wiosenne, który swoim zasięgiem obejmował wszystkich uczniów naszej szkoły.

             

             

             

             

             

             

            Wizyta w Miasteczku Ruchu Drogowego

            Dnia 14.02.2014. uczniowie klasy V uczestniczyli w wycieczce do Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Miasteczka Ruchu Drogowego i obserwacji jazdy rowerzystów. Wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem samego miasteczka, które jest jednym z nielicznych w naszym kraju. Następnie zostaliśmy zaproszeni na prelekcję o bezpieczeństwie w ruchu drogowym wygłoszonym przez przedstawiciela Policji oraz pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. W dalszej kolejności naszym zadaniem było wytypowanie 4 przedstawicieli do udziału w konkursie na temat przepisów ruchu drogowego. Naszą drużynę reprezentowali: Emilia Turaczyk, Ola MerniozMarek Pawlaczyk, Wiktor Wydmuch, którzy spisali się bardzo dobrze zajmując III miejsce (uczestniczyło 6 drużyn). Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz doświadczeń chemicznych oraz przedstawienie teatralne przygotowane przez gimnazjalistów. Na zakończenie pobytu otrzymaliśmy drobne upominki. Wizyta w  GS nr 2 w Bolesławcu była bardzo interesująca i pouczająca. Dziękujemy za zaproszenie.

            Ewa Parzygnat

            PROGRAM „TRZYMAJ FORMĘ!”

            Uczniowie klas IV-VI biorą udział w programie „Trzymaj formę!”. Jest to inicjatywa współorganizowana   przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Patronami honorowymi programu są: Minister Edukacji Narodowej, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Instytut Żywności i Żywienia, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie oraz Federacja Konsumentów. Celem programu "Trzymaj formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

            REKREACYJNY TURNIEJ SIATKÓWKI W TRZEBIENIU

            Dnia 31.01.2014. w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu odbył się „Rekreacyjny Turniej Siatkówki”. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się aż sześć drużyn w skład, których weszli między innymi miejscowi przedsiębiorcy, młodzież licealna, gimnazjalna, członkowie „Stowarzyszenia Trzebień” , mieszkańcy Trzebienia i okolic. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”, do dwóch wygranych setów.  Wszystkie mecze rozegrane były na wysokim, wyrównanym poziomie, a poszczególne spotkania niejednokrotnie kończyły się tie-breakiem.  O końcowej kolejności zadecydował bilans małych punktów. Zawody przebiegły w miłej i sympatycznej atmosferze, przy głośnym dopingu przybyłych kibiców. Organizatorami turnieju byli: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trzebieniu i Stowarzyszenie Trzebień. Dziękujemy wszystkim zawodnikom i kibicom za liczne przybycie. 

            Ewa Parzygnat

            Andrzej Szwedo

            Grudniowy gość

            W dniu 6 grudnia do naszej szkoły przybył najcieplej witany gość w roku - Mikołaj. Przyjechał wielkim, czerwonym wozem strażackim i przywiózł ogromne worki z prezentami. Odwiedziny rozpoczął od przedszkolaków, gdzie wysłuchał wierszyków i piosenek oraz zatańczył z maluchami przy wesołych melodiach. Następnie udał się do klas I - VI. Pogawędził z uczniami i nauczycielkami, rozdał słodycze i ruszył w dalszą drogę. Na pewno wróci do nas za rok.

            Promujemy zdrowie

            W tym roku szkolnym nasza szkoła będzie kontynuować działania promujące zdrowy styl życia. Na początek uczniowie wyeksponowali na gazetkach szkolnych zasady promujące zdrowe odżywianie się oraz ozdobili owocami i warzywami pomieszczenia stołówki i korytarze szkolne. Dzieci z klas I - III biorą udział w programie "Owoce w szkole". Zostały przeprowadzone pogadanki i prelekcje dotyczące zasad zdrowego stylu życia.

             

             

            Szkolny Konkurs Recytatorski - "Magiczne wiersze Juliana Tuwima"

            Szkoła w Trzebieniu, podobnie jak wiele szkół w Polsce, postanowiła w szczególny sposób uczcić naszego wielkiego poetę. Dnia 3 grudnia odbył się finał podejmowanych przez cały rok działań  pod hasłem „Magiczne wiersze Juliana Tuwima”. Finał konkursu rozpoczął się od wygłoszenia wierszy wybranych przez reprezentantów klasowych.  Z każdej klasy wytypowano po 7 uczniów. W przerwie między konkursami  dyrektor szkoły Pani Beata Sasak czytała dzieciom najpiękniejsze i najbardziej popularne wiersze Juliana Tuwima, a wśród nich takie arcydzieła poezji , jak „Lokomotywa”, „Rzepka”, „Ptasie radio” czy „Spóźniony słowik”. Następnie odbył się konkurs sprawdzający znajomość treści  poszczególnych utworów poety.  W konkursie uczestniczyło 20 uczniów klas II i III, którzy z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do wykonywania poleceń,  przygotowanych na kartkach. Uroczystość przebiegała w radosnej, twórczej atmosferze. Dzieciom towarzyszyło skupienie, gdyż starały się zaprezentować w każdej formie imprezy jak najlepiej. Był również entuzjazm i świetna zabawa. Dodatkową atrakcją były dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.   

                                                                                        Jolanta Jung, Krystyna Auguściak

            SPEKTAKL TEATRALNY

            W listopadzie uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego pt.: „Hipcio – Flipcio”. Przedstawienie poruszało ważny temat dotyczący wzajemnych relacji między uczniami. W sposób zabawny i humorystyczny ukazano zasady i normy zachowań obowiązujące wśród kolegów i koleżanek.

            Sprawny Dolnoślązaczek

            Uczniowie z klas I - III naszej szkoły poraz kolejny biorą udział w programie Sprawny Dolnoślązaczek. Ideą przewodnią programu jest zachęcanie uczniów do aktywności fizycznej poprzez zdobywanie określonych sprawności sportowych w 6 kategoriach: turysta, piłkarz, pływak, gimnastyk, lekkoatleta, saneczkarz. Na zakończenie programu dzieci otrzymają tytuł SPRAWNEGO DOLNOŚLĄZACZKA. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok 2013/2014 „ Rokiem Szkoły w Ruchu”. W związku z tym nasza szkoła przystąpiła do Akcji „Ćwiczyć każdy może”.  W ramach podejmowanych działań na rzecz akcji Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zwrócić uwagę między innymi na: uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia; konieczność zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę oraz czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia.

            OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA – SYBIRACY 

            Wiosną 2013r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w lokalnym projekcie pod hasłem „Ocalić od zapomnienia – Sybiracy”. Jego celem było zebranie informacji o Polakach zesłanych na Sybir, żyjących na terenie naszego powiatu i opracowanie ich biogramów. Do pracy przystąpił zespół w składzie: Dominika Budrewicz, Marcelina Marciniszyn, Wiktoria Nawara, Marta Nebesna, Małgorzata Olszowy, Emilia Radwańska i Emilia Urban. Dziewczęta pod opieką pani Renaty Jankowskiej przygotowały i przeprowadziły wywiady z trzema paniami, które mieszkają niedaleko naszej szkoły: p. Kazimierą Bagińską, p. Rozalią Buciak i p. Wandą Fudałą. Spotkania przebiegały w bardzo miłej atmosferze, starsze panie nie kryły wzruszenia i chętnie opowiadały o swoim trudnym dzieciństwie na Syberii, a dziewczęta miały okazję przeżyć niesamowitą lekcję historii. Praca zespołu została zamieszczona w publikacji „Nie mieliśmy dzieciństwa… Wspomnienia bolesławieckich Sybiraków”, wydanej pod patronatem: Prezydenta Miasta Bolesławiec, przygotowanej przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Bolesławieckie Koło Związku Sybiraków i Gimnazjum Samorządowe nr 2 w Bolesławcu im. Polaków Zesłanych na Sybir, pod opieką merytoryczną prof. Grzegorza Straucholda z Uniwersytetu Wrocławskiego. Promocja książki miała miejsce we wrześniu 2013r. podczas obchodów Dnia Sybiraka.