• Projekt niemieckojęzyczny 2014/15

• Nasza szkoła bierze udział w projekcie niemieckojęzycznym „Deutsch fϋr die Grundschule”

W czwartek 30.10.2014 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszej części projektu pt. „Rund um das Essen”.W projekcie uczestniczą uczniowie klas szóstych miasta i gminy Bolesławiec. Wspólnie braliśmy udział w wielu grach i zabawach językowych przygotowanych przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum Samorządowego nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu. Uczniowie świetnie sobie radzili z różnymi zadaniami, rywalizowali ze sobą i zdobywali punkty. Na zakończenie uczestniczyli w nagraniu „Piekielnej kuchni” jako kucharze. W grupach przygotowywali sałatki owocowe, które następnie były oceniane przez jurorów.

W środę 10.12.2014 r. odbyła się kolejna część projektu „Deutsch für die Grundschule”, tym razem w nastroju świątecznym. Spotkaliśmy się w gimnazjum, aby zrealizować zadania dotyczące Świąt Bożego Narodzenia. Pod okiem swoich opiekunów – gimnazjalistów uczniowie musieli wykonać choinkę oraz ozdoby świąteczne.   Wszyscy pracowali wytrwale, po czym każdy z uczniów zaprezentował w języku niemieckim efekt swojej pracy.  Następnie podczas przerwy zostaliśmy ugoszczeni  domowymi wypiekami.  Po przekąsce nadszedł czas na kolejne zmagania z językiem niemieckim. Uczniowie grali w „Schatzsuche – Szukanie skarbu”. W szkole, w różnych pomieszczeniach zostały ukryte skarby. Uczniowie otrzymali instrukcję w języku niemieckim, jak dotrzeć do tego miejsca. Po drodze mieli do wykonania różnorodne zadania.  Wszyscy poradzili sobie znakomicie.  Na zakończenie czekała nas niespodzianka – odwiedził nas Mikołaj z wielkim workiem prezentów. Chętni uczniowie podchodzili do Mikołaja i odpowiadali na jego pytania w języku niemieckim. Za to otrzymywali prezent niespodziankę, którą mogli sobie sami wylosować z worka.Po całym dniu zmagań wszyscy uczniowie wychodzili z uśmiechem na twarzy. Dziękujemy serdecznie  organizatorom i gimnazjalistom za pomysłowość, kreatywność, za chęci i uśmiech.

W marcu uczniowie klasy szóstej gościli po raz kolejny w Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu w ramach projektu „Deutsch fϋr die Grundschule”. Tematem spotkania były zagadnienia dotyczące mody: „Rund um die Mode”- Wokół mody. Wspólnie z gimnazjalistami uczniowie z Trzebienia, Dąbrowy, Bożejowic, Żeliszowa i Bolesławca przygotowywali show pt. „Top Model”. Pracowali w grupach i indywidualnie pod okiem swoich opiekunów – gimnazjalistów.  Wszyscy zaangażowali się w projektowanie i prezentację strojów,   wcielali się w role modeli na wybiegu, a następnie opisywali w języku niemieckim stworzone przez siebie kreacje, wykazując się znajomością słownictwa i wyrażeń z zakresu mody. Prezentowane stroje były różnorodne, zabawne, eleganckie, a przede wszystkim bardzo oryginalne.

Następnie uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach językowych przygotowanych przez gimnazjalistów.

W kolejnej części spotkania  uczestnicy prezentowali swoje talenty w różnych dziedzinach: w tańcu, śpiewie, rysunku, opisie w języku niemieckim. Nasi uczniowie zaprezentowali się w tańcu i wykonali wspólnie piosenkę. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Chętnie brali udział w konkursach i zabawach językowych, poszerzając w ten sposób swoje umiejętności i kompetencje językowe. Uczniowie mieli też możliwość zapoznania się z nową szkołą i nawiązywania kontaktów ze starszymi koleżankami i kolegami. Bogatsi o nowe doświadczenia, pełni motywacji do pracy nad językiem niemieckim, z niecierpliwością czekają na ostatnie majowe spotkanie w gimnazjum wieńczące działania projektowe.

Jolanta Jung