• Projekty

          • Szkoła Współpracy

          • W związku z pandemią koronawirusa od 12 marca zajęcia w ramach projektu

            zostały zawieszone do odwołania.

             

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Szkoła Współpracy”

            „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły" to ogólnopolski systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, realizowany w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III - Wysoka jakość systemu oświaty.

            Celem ogólnym tego projektu jest wzmocnienie współpracy między uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół i przedszkoli w Polsce dzięki opracowaniu, upowszechnieniu i wdrożeniu modelowych rozwiązań.

            Wdrożenie modelowych programów współpracy w uczestniczących w projekcie szkołach i przedszkolach ma w dalszej perspektywie zainspirować środowiska szkolne i przedszkolne w całym kraju do wdrażania dobrych praktyk w zakresie współpracy w swoich placówkach. Ideą projektu jest wprowadzenie trwałych zmian w postrzeganiu roli uczniów i rodziców w działaniu szkoły i przedszkola.

            Do udziału w projekcie zostały wybrane łącznie 1034 szkoły i przedszkola z całej Polski, które pomyślnie przeszły procedurę rekrutacyjną, podpisały porozumienie i zadeklarowały gotowość wzmacniania współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli.

            Szkoła, zgłaszając swój udział w projekcie, zadeklarowała m.in.:

            • Organizowanie wspólnych spotkań rady rodziców i samorządu uczniowskiego (czy takie spotkania odbywają się, jak często, na jaki temat?).

            • Regularne (nie rzadziej niż raz na dwa miesiące) spotkanie dyrekcji szkoły z samorządem uczniowskim i radą rodziców (jak wiele takich spotkań zostało zorganizowanych dotychczas i jakim tematom były poświęcone?).

            • Wspólne wypracowywanie przez uczniów, rodziców i nauczycieli grafiku i tematyki zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów (jak powstawała koncepcja zajęć pozalekcyjnych i które zajęcia zostały pozytywnie zaopiniowane przez uczniów i rodziców?).

            Przystąpienie szkoły do projektu oznacza również, że sześciu przedstawicieli szkoły, tzn. dwójka uczniów reprezentujących samorząd uczniowski, dwoje rodziców reprezentujących radę rodziców oraz dwoje nauczycieli (w tym dyrektor lub wicedyrektor) uczestniczyli w szkoleniach prowadzonych w projekcie. Szkolenia miały na celu wyposażenie przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli w wiedzę i kompetencje potrzebne do budowania w szkole współpracy i kapitału społecznego.